Dogue de Bordeaux, Bordeauxská doga, Bordeaux dogge, ve stanici Simone Bordo.

Dogue de Bordeaux, Bordeauxská doga Chovatelská stanice Simone Bordo od roku 1997.

PhDr. Petr Málek
Lažany 124
679 22 Lipůvka
(15 km od Brna)
Czech Republic


E-mail: simonebordo@doguedebordeaux.cz
Mobil: +420 604 805 454
GPS: 49°21'16.888"N , 16°33'6.227"E 

Bordeauxská doga
Název bordeauxské dogy pochází z roku 1860 a je odvozen od názvu hlavního města jihofrancouzské oblasti, odkud pochází toto plemeno. První standard plemene vznikl až v roce 1896 a sepsal ho Pierre Megnin. V roce 1906 přepracoval tento starý standard J. Kunstler a navrhl nový standard, který obsahuje zásady platné i dnes. Přesný původ bordeauxské dogy jako plemene je sporný. Kynologové však předpokládají, že její předky je třeba hledat mezi akvitánskými dogami - Dogues nebo Doguins d´Aquitaine. V tomto případě jde o dogovité psy, kteří byli ve Francii populární a oblíbení již ve středověku. Vzhled těchto psů však byl silně variabilní a značně závisel na konkrétní oblasti, ve které se psi používali. Využívali se totiž k lovu velké zvěře, na jatkách a dokonce jako strážní psi při strážení stád.

Výchova vyžaduje velký cit
Ostré povely, snaha o nemilosrdnou podřízenost a neúsporná tvrdost určitě nepatří mezi vhodné metody, jak ze svéhlavého kolosa, jakým bordeauxská doga je, vychovat vlídného a přívětivého psa. Při použití takových způsobů hrozí, že vychováme rezignovaného nebo dokonce agresivního psa, který se bude svého majitele spíše stranit, než aby se mu dobrovolně podřizoval. Kouzelným zaklínadlem, které dokáže přimět bordeauxskou dogu k pohybu správným směrem, je v tomto případě chvála. Hravé učení ve spojení s potvrzováním a v případě žádoucího projevu chování přemíra chvály - to jsou prostředky, kterými dokážeme mnohem víc než stálým komandováním psa a přehnanou tvrdostí. Chceme-li z bordeauxské dogy udělat dobře vychovaného psa, musíme mít trpělivost, lásku a podle okolností také vynalézavost. To samozřejmě ani v nejmenším neznámá, že budeme v chování bordeauxské dogy tolerovat nějaké výstřelky nebo že se pes smí chovat vzpurně. Jestli-že se opravdu chová nepřístojně, může jí silné zatřesení za kůži na krku objasnit, že její chování je opravdu nežádoucí. Podobně jako většina jiných plemen psů také bordeauxská doga rychle přijme za své nejrůznější zlozvyky (které většinou majitelé zpočátku dokonce podporují) - například žebrání u stolu, spaní v posteli atd. Jakmile si ovšem "paličatý" moloss jednou zvykne na takové chování, je prakticky nemožné ho to opět odnaučit. Proto bychom neměli připustit, aby si pes zvykl na takové nežádoucí projevy a vzorce chování.

Bordeauxské dogy a jejich rodina

Bordeauxská doga se obecně považuje za psa velmi přátelského k dětem. Dokud dospělí dohlížejí na děti i na psy a své potomky učí krok za krokem jak správně zacházet s bordeauxskou dogou, vznikají problémy jen zřídka. Bordeauxské dogy jsou velmi snášenlivé i při setkání s jinými domácími zvířaty. Chovatelé vyprávějí o úzkém přátelství těchto psů s kočkami a jinými čtyřnohými kamarády. Optimální samozřejmě je, pokud se bordeauxská doga dostane do domácnosti k ostatním domácím zvířatům jako štěňátko. Jestliže v rodině žijí také jiní psi, doporučuje se vybrat si bordeauxskou dogu opačného pohlaví. Pak je ovšem třeba dohlédnout na to, aby na svět nepřišlo nechtěné potomstvo. U zkušených majitelů psů mohou spolu žít i bordeauxské dogy samčího pohlaví; z bezpečnostních důvodů by však měl být věkový rozdíl mezi nimi co největší. Jinak může docházet k zarytým bojům o hierarchické postavení ve smečce.

Povahové vlastnosti

Pro povahu bordeauxských dog je charakteristická vyrovnanost a pevné nervy. Předpokladem ovšem je, že žije u láskyplné a důsledné rodiny. Bordeauxské dogy mají údajně nejvyšší práh vzrušivosti ze všech molosských plemen a díky tomu není nijak snadné vyvést je z rovnováhy. Bordeauxské dogy rády žijí ve velkých rodinách a vychutnávají úzký kontakt s lidmi i ostatními zvířaty. Kol a kolem vzato jsou bordeauxské dogy velmi dobromyslná zvířata. Nemívají sklony zaplétat se do rvaček a jinými psy. Mezi psy však může přirozeně docházet k bojům o hierarchické postavení ve smečce a menším sporům. Chovatelé často tvrdí, že spory mezi fenami probíhají s podstatně větší tvrdostí než mezi psy. Nejlepší a nejúspěšnější prevencí proti nežádoucímu dominantnímu chování ve smečce je solidní výchova.
SVĚT PSŮ 11/03

Článek s Bordeauxská doga s námi, čtěte  na www.ecanis.cz
Milí psi s lidským výrazem, to jsou bordeauxské dogy!

https://www.ecanis.cz/clanky/mili-psi-s-lidskym-vyrazem-to-jsou-bordeauxske-dogy-_1125.html?fbclid=IwAR0zu9xRFRM6UDyguh2WBQqAdeTRgC444V-C9mkptl_wjjvBeLxOQQMhCPE
ECANIS.CZ 2/2019

Doporučujeme vyhledávač stránek: www.seznam.cz